Piątek, 29 Wrzesień 2023 r. ,   Michaliny, Michała, Rafała

Domy szkieletowe TEBE - oferta firmy Wiązar Polska

   6

Firma Wiązar Polska znana była dotychczas z produkcji doskonałej jakości wiązarów dachowych. Ostatnio firma poszerzyła swoją ofertę o domy szkieletowe, oferując gotowy projekt TEBE, dom o powierzchni użytkowej bliskiej 150 metrów kwadratowych w cenie mieszkania średniej wielkości.

Domy szkieletowe coraz częściej zastępują domy murowane a technologia ich wznoszenia odnosi się do konstrukcji ścian. Najpierw powstaje drewniany szkielet, obejmujący poziome oraz pionowe belki. Po czym jest wypełniany materiałem izolacyjnym. Wnętrze takiego domu jest pokrywane folią paroizolacyjną, płytą gipsowo-kartonową bądź też drewnianą boazerią. Natomiast zewnętrzna część konstrukcji szkieletowej powlekana jest specjalną folią wiatroizolacyjną oraz płytą OSB, następnie tynkiem lub elewacją drewnianą.

dom szkieletowy

Dom szkieletowy TEBE z oferty firmy Wiązar Polska fot.1

Rodzaje konstrukcji domów szkieletowych

Konstrukcja domu szkieletowego to rama nośnia, na której opiera się całość budynku. Na drewniany szkielet składają się podpory pionowe oraz dźwigary poziome a także inne elementy kształtujące siatkę konstrukcyjną. Inne części konstrukcji to wypełnienie oraz specjalne płyty. Dlaczego dla konstrukcji szkieletowej niezbędne jest prawidłowe wyliczenie wymiarów? Ponieważ każde obciążenie będzie przenoszone na fundamenty.

Na konstrukcje ścian zewnętrznych domu szkieletowego wpływ ma technologia jego budowy oraz powierzchnia użytkowa. Ściany mogą być stawiane w konstrukcji platformowej bądź balonowej. Pierwsza z nich polega na tym, że wszystkie kondygnacje domu są wznoszone w etapach. Co to oznacza? Najpierw wznoszone są ściany parteru, następnie strop nad parterem a następny etap może być wprowadzony, gdy poprzedni zostanie już ukończony. Drugi rodzaj konstrukcji wyróżnia się słupkami ścian parteru, sięgającymi na całkowitą wysokość ściany. Aby skutecznie oprzeć belki stropowe, w ścianach są wycinane gniazda w których umieszczana jest deska, po czym belki przybijane są do słupków.

Jakie drewno nadaje się na konstrukcje domu szkieletowego? Projekty domów szkieletowych obejmują najczęściej wykorzystanie drewna suszonego (wilgotność do 18 %), czterostronnie struganego oraz impregnowanego. Najlepiej sprawdza się drewno iglaste: sosna, świerk, modrzew. Aby oddać ekologiczny charakter budynku jego zewnętrzne ściany bardzo często wykańczane są drewnem.

dom szkieletowy

Dom szkieletowy TEBE z oferty firmy Wiązar Polska fot.2

Technologie domów szkieletowych w Polsce

W naszym kraju projektowane i budowane są domy szkieletowe na podstawie technologii:

  • Skandynawskiej.

  • Kanadyjskiej.

  • Niemieckiej.

Czym się różnią? Ciężarem konstrukcji oraz układem warstw ściany zewnętrznej:

  • Domy szkieletowe kanadyjskie – cechują się najlżejszą ramą nośną .

  • Domy szkieletowe skandynawskie – cechują się ramą nośną o pośrednim ciężarze.

  • Domy szkieletowe niemieckie – cechują najcięższą konstrukcją.

Zalety domów szkieletowych

  • Krótki czas budowy – cała konstrukcja szkieletowa może zostać wzniesiona w ciągu trzech miesięcy. Korzystając z elementów prefabrykowanych można jeszcze skrócić czas budowy.

  • Wznoszenie domu szkieletowego o każdej porze roku – zima nie jest przeszkodą do stawiania konstrukcji szkieletowej, jedynie fundamenty powinny być wykonywane przy dodatnich temperaturach.

  • Energooszczędność – to bardzo ważna zaleta domów szkieletowych, które gwarantują skuteczną ochronę cieplną, cała konstrukcja ścian  jest wypełniona izolacją cieplną. Z tego powodu w czasie zimy ogrzewane jest jedynie powietrze w pomieszczeniach bez utraty energii na ogrzewanie ścian. Korzyści są odnotowywane również latem, ponieważ gorące powietrze nie przedostaje się do wewnątrz domu. Ma to oczywiście wpływ na ograniczenie kosztów ogrzewania budynku. Ważne! W konstrukcji domu szkieletowego nie powstają mostki termiczne.

  • Technologia szkieletowa pozwala na dalszą rozbudowę domu – można przebudować dom szkieletowy, zmodernizować (np. wymiana instalacji) lub wykonać prace naprawcze dużo łatwiej niż w wersji murowanej.

dom szkieletowy

Dom szkieletowy TEBE z oferty firmy Wiązar Polska fot.3

Dom szkieletowy zapewnia domownikom zdrowy mikroklimat. Jak to możliwe? Otóż, drewno ma możliwość samoregulacji wilgotności, dzięki czemu oferuje przyjazne warunki do mieszkania. Sprawna i doświadczona ekipa budowlana potrafi precyzyjnie zaplanować wykonanie wszystkich prac i prawidłowo oszacować koszty.

Adres
Wiązar Polska
ul. Ceramiczna 4
58-130 Żarów
Strona WWW
Telefon
NIP
1230537879
REGON
011059223


Domy pasywne to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Dlaczego? Bo dom pasywny to szereg korzyści i udogodnień, dzięki którym jakość naszego życia może się znacznie poprawić. Co warto wiedzieć na temat takiego rozwiązania? Co mogą zyskać te osoby, które...
Budowa domu w dzisiejszych czasach budzi nie małe kontrowersje. Z jednej strony marzenia o swoich własnych czterech kątach, a z drugiej strach przed stale rosnącymi cenami materiałów. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze kredyt, który nie dość, że trudniej otrzymać, to jeszcze trudniej...
Odpowiedź na to pytanie oczywiście nie będzie jednoznaczna. Po pierwsze - nie każdy marzy o domu, a wręcz przeciwnie - spora część osób ceni sobie życie w mieszkaniach, ponieważ jest to wygodne, nie trzeba martwić się o ogrzewanie, ogród, elewację i wiele, wiele innych...Sklep internetowy Smart Bin posiada pełną ofertę koszy na śmieci, wewnętrznych i zewnętrznych. Znajdują się w niej także modele koszy na...
Salon jest sercem domu. To tutaj goście, przyjaciele i rodzina spotykają się, by cieszyć się czasem wspólnie spędzonym. Aby sprawić, aby ten...
Pościel To to internetowy sklep z pościelą, który oferuje szeroki wybór kompletów pościeli. Sklep posiada bogatą ofertę, która zadowoli...